måndag 9 december 2013

v.50 update

Hej! Har kommer de punkter som hittills finns bland resultaten.


*Ökad motivering
*Positiviteten med använda alla sinnen
*Positiviteten med direkt feedback
*Positiviteten med att funktionsnedsättande elever, lättare kan vara med på lektioner( nedsatt motorik är inget hinder för uttrycka sig i skrift på Ipad osv)

*Negativiteten med internetflöden
*Brist på direktiv från skolverket-utbildning för lärare

*Brist att lärarhögskolan inte engagerar sig mer i digitala läromedel

måndag 2 december 2013

v.49 update

Fortsätter arbete igenom materialet från föregående vecka.

måndag 25 november 2013

v.48 update

Har studerat ett forskningsområdet: Minnnet och sinnena - detta är kopplat till iPads. Genom att använda fler sinnen, så visar forskning att barn lär sig mer i skolan. Via iPad kan man använda: hörsel, känsel, visuella sinnen, rörelser ...

måndag 11 november 2013

Update v.46

1.0 utkastet är klart.

Bakgrund, syfte & frågeställning, delar av innehållsförteckningen, metod & material samt påbörjat resultatet. 

Har gjort klart alla intervjuer, vilka ligger i en annan fil men ska in i utkastet ( så resultatet är mer genomarbetat än vad som hittills finns i version 1.0 utkast)



måndag 4 november 2013

Update v.45

Arbetar vidare med mitt material och jämför med en tidigare studie inom arbetet. (Den studien försöker identifiera nya arbetssätt med iPads i skolan.) - Vilket jag också fick ta del av på skolbesöket.

Upptäckte på mitt besök att studenter från Lärarhögskolan har knappt fått nån utbildning kring iPads, dess funktioner eller arbetssätt. Kan vara en intressant aspekt att ta med...??

fredag 25 oktober 2013

Första besöket

Idag har jag besökt lilla Vällsjöskolan i Härryda kommun. Det var ett mycket givande. Från 08.00 till 13.30 var jag hos en 3:a. De hade haft iPad i skolundervisningen från förskolan upp till tredje klass. Jag gjorde observationer underlektionerna, intervjuade två lärare samt två elever. Gick även runt och o småpratade med elever under observationen. Kunde identifiera nya arbetssätt och fick svar på de flesta av mina frågor - det gäller både frågorna som var anpassade till elever samt lärare.

tisdag 22 oktober 2013

Statusläge

Första besöket kommer göras hos Vällsjö skola. En mindre skola där föreskoleklassen - och upp till 3orna använder iPad. Där ska jag jämföra förskolan- upp till 3an-  med en tidigare studie från Stockholm Stad. Besöket kommer ske på fredag 25/10.

tisdag 8 oktober 2013

Update v.41

Arbetet kommer avgränsas och två fallstudier kommer göras vid två lågstadieskolor. Det kan bli en mellanstadieskola istället för en av lågstadieskolorna. Huvudfrågeställningarna kommer fortsätta vara de samma. Har följt mitt schema v.41 och kartlagt två skolor med iPads. En skola är kontaktad och väntar på besked ang. mitt besök.

måndag 30 september 2013

Arbetsplan

Arbetsplan

Bakgrund

En kväll var jag på middag med en person som satt i utbildningsförvaltningen i en kranskommun till Göteborg. Enligt personen är kommunpengar bortkastade i frågan att investera dem i iPads till skolor. Argumenten var att det inte finns någon klart riktmedel eller system för att integrera iPads i skolorna. Detta väckte frågan om det faktiskt finns skolor som lyckats att anpassa tekniken till lektionerna, och hur går de till väga?
Lärare och elever har alla olika uppfattningar kring investeringar av iPads i skolmiljön. Jag är nyfiken hur väl investeringarna ger avkastning, det vill säga, högre betyg eller ökad kunskapsförståelse. I mitt arbete vill jag även ta reda på hur aktivt skolorna och lärarna arbetar för att integrera tekniken med undervisningen. 

Syfte och problemformulering

Syftet med arbetet är att undersöka hur skolorna i Storgöteborg med iPads, arbetar för att integrera tekniken med undervisningen och vilken effekt läsplattorna har gett, både bland elever och lärare. I detta arbete skall man sedan kunna urskilja ett svar kring vad läsplattor ger för utfall i skolmiljön bland elever och lärare.

Genomförande

Undersökningen kommer ske bland sammanlagt fyra skolor. Två gymnasieskolor och två lågstadieskolor. En bred åldersgrupp kommer ge ett bättre perspektiv på hur iPad används i skolundervisningen. 

Mina två huvudfrågor genom arbetet är:

Vilka nya arbetssätt tillämpas/finns med iPad, samt vilka begränsningar har dem i arbetet?

Vilken effekt har tekniken haft på eleverna?

Jag kommer besöka gymnasieskolorna och lågstadieskolorna och genomföra intervjuer med lärare och elever. Intervjuerna baseras på mina två huvudfrågor, där tillfaller även ett antal underfrågor. På besök hos gymnasieskolorna ska jag intervjua elever samt lärare – hos lågstadieskolorna kommer intervjuer endast ske med lärare, eftersom frågorna kan vara svåruppfattade bland yngre barn. Hos minst en gymnasieskola och en lågstadieskola ska jag aktivt studera undervisningen med iPad under ett lektionstillfälle. Informationen kommer sedan analyseras och utmynna med reflektioner vad som är fördelar med iPad och var den brister i lärandet, samt egna tankar kring hur man skapar ett fungerande inlärande. Genom att intervjua elever och lärare får man två olika perspektiv på hur iPad används i skolan och omständigheterna kring läsplattan.  
Frågeställningarna baseras på material från liknande undersökningar jag tagit del av.

”The digital silver bullet? iPad som verktyg för digitalt lärande -Mathias Mähler”
”Utvärdering av Ipad-satsning i Stockholms stad – Jan Hyllén”

Arbets- och tidsplan
V.41 Skolorna i arbetet ska vara kartlagda.
V.42 Besök hos skolor
V.43 Besök hos skolor
V.44 Besök hos skolor
V.45 Sammanställning av material och analys med egna reflektioner. 

måndag 23 september 2013

Gymnasiearbete 2013  

IT:s påverkan på den moderna skolan